Vijay Hazare Trophy 2021 – Fixtures Schedule, Squads , Venues, Live Streaming

Vijay Hazare Trophy 2021 – Fixtures Schedule, Squads , Venues, Live Streaming

It will Start from 20th February and will end on 14th march 2021.

The Teams have divided into various groups are:

Group A- Gujarat, Chhattisgarh, Hyderabad, Tripura, Baroda, Goa.

Group B- Tamil Nadu, Punjab, Madhya Pradesh, Jharkhand, Vidarbha, Andhra Pradesh

Group C- Karnataka, Uttar Pradesh, Kerala, Odisha, Railways, Bihar

Group D: Delhi, Mumbai, Maharashtra, Himachal Pradesh, Rajasthan, Pondicherry

Group E: Bengal, Services, Jammu and Kashmir, Saurashtra, Haryana, Chandigarh

Plate : Uttarakhand, Assam, Nagaland, Meghalaya, Manipur, Arunachal Pradesh, Mizoram, Sikkim

 

Schedule of Vijay Hazare Trophy 2021

February 20:

Gujarat vs Chhattisgarh, Round 1, Elite Group A

Baroda vs Goa, Round 1, Elite Group A

Railways vs Bihar, Round 1, Elite Group C

Kerala vs Odisha, Round 1, Elite Group C

Karnataka vs Uttar Pradesh, Round 1, Elite Group C

Tamil Nadu vs Punjab, Round 1, Elite Group B

Hyderabad vs Tripura, Round 1, Elite Group A

Vidarbha vs Andhra, Round 1, Elite Group B

Jharkhand vs Madhya Pradesh, Round 1, Elite Group B

 

February 21:

Haryana vs Chandigarh, Round 1, Elite Group E

Assam vs Manipur, Round 1, Plate

Delhi vs Mumbai, Round 1, Elite Group D

Arunachal Pradesh vs Mizoram, Round 1, Plate

Bengal vs Services, Round 1, Elite Group E

Nagaland vs Sikkim, Round 1, Plate

Jammu and Kashmir vs Saurashtra, Round 1, Elite Group E

Rajasthan vs Puducherry, Round 1, Elite Group D

Uttarakhand vs Meghalaya, Round 1, Plate

Maharashtra vs Himachal Pradesh, Round 1, Elite Group D

 

February 22:

Tamil Nadu vs Andhra, Round 2, Elite Group B

Baroda vs Tripura, Round 2, Elite Group A

Hyderabad vs Chhattisgarh, Round 2, Elite Group A

Gujarat vs Goa, Round 2, Elite Group A

Kerala vs Uttar Pradesh, Round 2, Elite Group C

Jharkhand vs Punjab, Round 2, Elite Group B

Railways vs Odisha, Round 2, Elite Group C

Vidarbha vs Madhya Pradesh, Round 2, Elite Group B

Karnataka vs Bihar, Round 2, Elite Group C

 

February 23:

Delhi vs Puducherry, Round 2, Elite Group D

Bengal vs Chandigarh, Round 2, Elite Group E

Meghalaya vs Sikkim, Round 2, Plate

Haryana vs Saurashtra, Round 2, Elite Group E

Assam vs Arunachal Pradesh, Round 2, Plate

Jammu and Kashmir vs Services, Round 2, Elite Group E

Rajasthan vs Himachal Pradesh, Round 2, Elite Group D

Maharashtra vs Mumbai, Round 2, Elite Group D

Nagaland vs Mizoram, Round 2, Plate

Uttarakhand vs Manipur, Round 2, Plate

 

February 24:

Bihar vs Uttar Pradesh, Round 3, Elite Group C

Andhra vs Punjab, Round 3, Elite Group B

Goa vs Chhattisgarh, Round 3, Elite Group A

Gujarat vs Tripura, Round 3, Elite Group A

Kerala vs Railways, Round 3, Elite Group C

Tamil Nadu vs Madhya Pradesh, Round 3, Elite Group B

Karnataka vs Odisha, Round 3, Elite Group 3

Jharkhand vs Vidarbha, Round 3, Elite Group B

Hyderabad vs Baroda, Round 3, Elite group A

 

February 25:

Assam vs Nagaland, Round 3, Plate

Meghalaya vs Mizoram, Round 3, Plate

Uttarakhand vs Arunachal Pradesh, Round 3, Plate

Chandigarh vs Services, Round 3, Elite Group E

Bengal vs Saurashtra, Round 3, Elite Group E

Manipur vs Sikkim, Round 3, Plate

Puducherry vs Mumbai, Round 3, Elite Group D

Maharashtra vs Rajasthan, Round 3, Elite Group D

Delhi vs Himachal Pradesh, Round 3, Elite Group D

Jammu and Kashmir vs Haryana, Round 3, Elite Group E

 

February 26:

Tamil Nadu vs Jharkhand, Round 4, Elite Group B

Gujarat vs Hyderabad, Round 4, Elite Group A

Baroda vs Chhattisgarh, Round 4, Elite Group A

Tripura vs Goa, Round 4, Elite Group A

Odisha vs Bihar, Round 4, Elite Group C

Karnataka vs Kerala, Round 4, Elite Group C

Railways vs Uttar Pradesh, Round 4, Elite Group C

Vidarbha vs Punjab, Round 4, Elite Group B

Madhya Pradesh vs Andhra, Round 4, Elite Group B

 

February 27:

Saurashtra vs Chandigarh, Round 4, Elite Group E

Assam vs Sikkim, Round 4, Plate

Bengal vs Jammu and Kashmir, Round 4, Elite Group E

Delhi vs Maharashtra, Round 4, Elite Group D

Meghalaya vs Arunachal Pradesh, Round 4, Plate

Nagaland vs Manipur, Round 4, Plate

Haryana vs Services, Round 4, Elite Group E

Uttarakhand vs Mizoram, Round 4, Plate

Himachal Pradesh vs Puducherry, Round 4, Elite Group D

Rajasthan vs Mumbai, Round 4, Elite Group D

 

February 28:

Hyderabad vs Goa, Round 5, Elite Group A

Jharkhand vs Andhra, Round 5, Elite Group B

Tripura vs Chhattisgarh, Round 5, Elite Group A

Gujarat vs Baroda, Round 5, Elite Group A

Kerala vs Bihar, Round 5, Elite Group C

Tamil Nadu vs Vidarbha, Round 5, Elite Group B

Karnataka vs Railways, Round 5, Elite Group C

Odisha vs Uttar Pradesh, Round 5, Elite Group C

Madhya Pradesh vs Punjab, Round 5, Elite Group B

 

March 1:

Jammu and Kashmir vs Chandigarh, Round 5, Elite Group E

Bengal vs Haryana, Round 5, Elite Group E

Assam vs Mizoram, Round 5, Plate

Himachal Pradesh vs Mumbai, Round 5, Elite Group D

Nagaland vs Arunachal Pradesh, Round 5, Plate

Meghalaya vs Manipur, Round 5, Plate

Maharashtra vs Puducherry, Round 5, Elite Group D

Uttarakhand vs Sikkim, Round 5, Plate

Saurashtra vs Services, Round 5, Elite Group E

Delhi vs Rajasthan, Round 5, Elite Group D

March 7: Eliminator

March 8: Quarter Final 1 and Quarter Final 2

March 9: Quarter Final 3 and Quarter Final 4

March 11: Semi-Final 1 and Semi-Final 2

March 14: Final

 

Venues Of Vijay Hazare Trophy 2021

Group A matches will happen in Surat.

Group B matches will happen in Indore

Group C matches will happen in Bengaluru

Group D matches will happen in Jaipur

Group E Matches will happen in Kolkata

Plate Matches will happen in Tamil Nadu

 

Squad of Vijay Hazare Trophy 2021

Assam

Gokul Sharma (c), Pallav Kr Das, Sarupam Purkayastha, Denish Das, Saahil Jain, Sib Sankar Roy, Rajjakuddin Ahmed, Kunal Saikia, Abhishek Thakuri, Mukhtar Hussain, Abu Nechim Ahmed, Pritam Das, Sunil Lachit, Amlanjyoti Das, Abhilash Gogoi

 

Andhra

Hanuma Vihari (c), Ricky Bhui, Ch Kranti Kumar, K Aswin Hebbar, CR Gnaneswar, Maheep Kumar, K Karan Shinde, UMS Girinath, P Girinath Reddy, Shoaib M. Khan, S Ashish, KV Sasikanth, Ch Stephen, I karthik Raman, S Dhruv Kumar Reddy, G Manish, D Naren Reddy, K Nitish Kumar Reddy, M Harishankar Reddy, S Charan Saiteja, S Tarun, and B Santosh

 

Baroda

Krunal Pandya (c), Kedar Devdhar, Pratyushkumar, Vishnu Solanki, Abhimanyusingh Rajput, Smit Patel, Ninad Rathwa, Atit Sheth, Kartik Kakade, Lukman Meriwala, Babasafi Pathan, Dhruv Patel, Bhargav Bhatt, Bhanu Pania, Chintal Gandhi, Parth Kohli, Jyotsnil Singh, Mitesh Patel, Soeb Sopariya, Shivalik Sharma, Pradeep Yadav and Pratik Ghodedra

 

Bengal

Anustup Majumdar (c), Shreevats Goswami, Abhimanyu Easwaran, Writtick Chatterjee, Vivek Singh, Abhishek Raman, Sudip Chatterjee, Kaif Ahmad, Ritwik Roy Chowdhury, Shahbaz Ahmed, Arnab Nandi, Mukesh Kumar, Akashdeep, Ishan Porel, Md. Kaif, Pradipta Pramanik, Aritra Chatterjee, Sayan Ghosh, Suvankar Bal, Sudip Kumar Gharami, Sumanta Gupta

 

Bihar

Ashutosh Aman (c), Shashi Anand, Apurva Anand, Babul Kumar, Sakibul Gani, Suraj Kashyap, Rahul Kumar, Lakhan Raja, Mangal Mahrour, Vikash Patel, Samar Quadri, Akash Raj, Anuj Raj, Rishav Raj, Vikash Ranjan, Shasheem Rathour, Yashasvi Rishav, Shabbir Khan, Vikash Yadav

 

Chandigarh

Manan Vohra (c), Mohd. Arslan Khan, Shivam Bhambri, Ankit Kaushik, Raman Bishnoi, Amrit Lubana, Gaurav Puri, Uday Kaul, Jaskaranvir Singh Sohi, Bipul Sharma, Gurinder Singh, Gaurav Gambhir, Jagjit Singh Sandhu, Mandeep Singh, Jaskarandeep Singh Buttar, Shreshth Nirmohi, Kunal Mahajan, Bhagmender Lather, Sarul Kanwar, Arpit Pannu

 

Delhi

Pradeep Sangwan (c), Shikhar Dhawan, Manjot Kalra, Dhruv Shorey, Kshitiz Sharma, Nitish Rana, Himmat Singh, Unmukt Chand, Jonty Sidhu, Lalit Yadav, Siddhant Sharma, Anuj Rawat, Lakshay Thareja, Hiten Dalal, Kunwar Bidhuri, Vaibhav Kandpal, Simarjeet Singh, Shivank Vashisth, Shivam Sharma, Vision Panchal, Kulwant Khejroliya, Tejas Barok

 

Himachal Pradesh

Rishi Dhawan (c), Ravi Thakur, Amit Kumar, Vaibhav Arora, Ankush Bains, Ankush Bedi, Prashant Chopra, Mayank Dagar, Nikhil Gangta, Arpit Guleria, Pankaj Jaswal, Ayush Jamwal, Ankit Kalsi, Naveen Kanwar, Prikshit Kashyap, Praveen Thakur, Abhimanyu Rana, Digvijay Rangi, Ekant Sen, Sidharth Sharma, Akash Vasisht, V Sharma

 

Jammu And Kashmir

Parvez Rasool (c), Shubham Khajuria, SuryanshRaina, ShubhamPundir, Abdul Samad, Adil Rashid, Nasir Lone, Henan Malik, Usman Masood, Bandeep Singh, Asif Manzoor, Paras Sharma, Abid Mushtaq, Auquib Nabi, Aqib Nazir, Ram Dayal, Umran Malik, Mujtaba Yousuf, Umar Nazir, Tahir Bhat, Rohit Sharma, Amir Aziz, Vivrant Sharma, Yasir Ahmad

 

Karnataka

Ravikumar Samarth (c), Karun Nair, Devdutt Padikkal, Roham Kadam, Dega Nischal, KL Shrijith, Sharath BR, Rakshith S, Anirudha Joshi, KV Siddharth, Nikin Jose, Shreyas Gopal, Jagadeesha Suchith, Krishnappa Gowtham, Aditya Somanna, Shubhang Hegde, Abhimanyu Mithun, Prasidh Krishna, Ronit More, Vyshak Vijaykumar, Manoj Bhandage, MB Darshan.

 

Kerala

Sachin Baby (captain), Rohan Mohammad, Sanju Samson, Vishnu Vinod, Robin Uthappa, Salman Nizar, Vatsal Govind, Jalaj Saxena, Akshay Chandran, Vinoop Manohar, Sijomon Joseph, Mithun PK, Basil Thampi, Arun, MD Nidesh, Sreerup, S Sreesanth, Fazil Fanoos, Rohit

 

Madhya Pradesh

Parth Sahani (c), Rajat Patidar, Ankit Sharma, Arshad Khan, Rahul Batham, Vikrant Bhadoriya, Abhishek Bhandari, Puneet Datey, Yash Dubey, Gaurav Yadav, Mihir Hirwani, Venkatesh Iyer, Saransh Jain, Kumar Kartikeya, Himanshu Mantri, Ishwar Pandey, Shubham Sharma, Aditya Shrivastava, Rakesh Thakur

 

Maharashtra

Ruturaj Gaikwad (c), Rahul Tripathi, Ankeet Bawane, Naushad Shaikh, Kedar Jadhav, Azim Kazi, Nikhil Naik, Vishant More, Satyajeet Bachhav, Ashay Palkar, Taranjeet Singh Dhillon, Shamshuzma Kazi, Pradeep Dadhe, Mukesh Choudhary, Manoj Ingle, Rajyavardhan Hangargekar, Jagdish Zope, Yash Nahar, Yash Kshirsagar, Ranjeet Nikam

 

Meghalaya

Punit S Bisht (c), Chengkham Sangma, Aditya Singhania, Abhay Negi, Larry G Sangma, Akash Kumar Chaudhary, Dippu Sangma (vice-captain), Yogesh Tiwari, Rohit Shah, Shaisngi Lyngdoh, Wanlambok Nongkhlaw, Kilco Marak, Riboklang Hynniewta, Sanjay Yadav, Ravi Teja

 

Mizoram

Darremsanga, Pratik Desai, Taruwar Kohli, G Lalbiakvela, Lalchhuanliana, Lalhmangaiha, Lalhruaizela, Lalnunkima Varte, Michael Lalremkima, C Lalrinsanga, KB Pawan, Parvez Ahmed, Bobby Zothansanga

 

Mumbai

Shreyas Iyer (c), Prithvi Shaw, Yashaswi Jaiswal, Akhil Herwadkar, Suryakumar Yadav, Sarfaraz Khan, Chinmay Sutar, Aditya Tare, Hardik Tamore, Shivam Dube, Aakash Parkar, Atif Attarwala, Shams Mulani, Atharva Ankolekar, Sairaj Patil, Sujit Nayak, Tanush Kotian, Prashant Solanki, Dhawal Kulkarni, Tushar Deshpande, Siddharth Raut, Mohit Awasthi

 

Odisha

Santanu Mishra (c), Sandip Patnaik, Debashis Samantray, Subhransu Senapati, Abhisek Yadav, Gourav Choudhury, Rama Chandra Behera, Amrit Khatua, Rakesh Pattnaik, Kartik Biswal, Rajesh Dhuper, Pravin Loha, Ankit Yadav, Suryakant Pradhan, Debabrata Pradhan, Rajesh Mohanty, Tarini Sa, B Shiva, Harshit Rathod, Sourav Kanojia, Bikash Rout and Prayash Singh Thakur.

 

Rajasthan

Ashok Menaria (c), Khaleel Ahmed, Akash Singh, Azeem Akhtar, Arafat Khan, Aniket Choudhary, Rajat Choudhary, Shiva Chouhan, Chandrapal Singh, Aditya Garhwal, Ramnivas Golada, Arjit Gupta, Deepak Karwasara, Salman Khan, Yash Kothari, Abhimanyu Lamba, Mahipal Lomror, Manender Singh, Ravi Bishnoi, Samarpit Joshi, Shubham Sharma, Ajayraj Singh, Tanveer Ul-Haq

 

Saurashtra

Jaydev Unadkat (c), Avi Barot, Chirag Jani, Dharmendrasinh Jadeja, Jay Chauhan, Parth Bhut, Agnivesh Ayachi, Snell Patel, Kishan Parmar, Himalay Barad, Kushang Patel, Parth Chauhan, Devang Karamta, Harvik Desai, Arpit Vasavada, Kamlesh Makwana, Vishwarajsinh Jadeja, Chetan Sakariya, Prerak Mankad, Divyarajsinh Chauhan

 

Services

Varun Choudhary, Vikas Hathwala, Lakhan Singh, Devender Lohchab, Mohit Ahlawat, Mohit Kumar, Nakul Sharma, Pulkit Narang, Rajat Paliwal, Diwesh Pathania, Rahul Singh, Rahul Singh, Raj Bahadur, Ravi Chauhan, Arjun Sharma, Sagar Sharma, Shivam Tiwari, Abhishek Tiwari, Trivendra Kumar, Nakul Verma

 

Tamil Nadu

Dinesh Karthik (c), B Aparajith, B Indrajith, KB Arun Karthick, C Hari Nishaanth, M Shahrukh Khan, N Jagadeesan, L Suryapprakash, M Kaushik Gandhi, J Kousik, M Ashwin, R Sai Kishore, M Siddharth, R Sonu Yadav, K Vignesh,A Aswin Crist, Pradosh Ranjan Paul, G Periyasamy and M Mohammed

 

Tripura

Manisankar Murasingh, Ajoy Sarkar, Udiyan Bose, Bikramkumar Das, Pallab Das, Dipayan Debbarma, Arjun Debnath, Bikramjit Debnath, Rajat Dey, Bishal Ghosh, Subham Ghosh, Milind Kumar, Chiranjit Paul, Sankar Paul, Pratyush Singh, Rana Dutta, Samrat Singha, Arkaprabha Sinha, Pravez Sultan

 

Uttarakhand

Iqbal Abdulla (c), Ashish Chaudhary, Avneesh Sudha, Himanshu Bisht, Jay Gokul Bista, Kunal Chandela, Dhanraj Sharma, Samad Fallah, Gaurav Singh, Girish Rauturi, Karn Veer Kaushal, A Madhwal, Mayank Mishra, Dikshanshu Negi, Piyush Joshi, Saurabh Rawat, Arya Sethi, Vijay Sharma, Agrim Tiwari

 

Vidarbha

Faiz Fazal (c), Akshay Wadkar, Sanjay Ramaswamy, Siddhesh Wath, Jitesh Sharma, Ganesh Satish, Yash Rathod, Kshitij Dahiya, Darshan Nalkande, Yash Thakur, Aditya Thakare, Suraj Rai, Akshay Wakhare, Harsh Dubey, Mohit Raut, Aditya Sarvate, Nachiket Bhute, Rishabh Rathod, Mandar Mahale, Rajneesh Gurbani, Akshay Karnewar, Atharv Taide

 

 

Timing of Vijay Hazare Trophy 2021

The matches will start at 9 am India Standard Time.

 

Live Telecasting of Vijay Hazare Trophy 2021

The matches will telecast on Star Sports. Cricket Fan Can watch match on Disney Hotstar .

 

Latest News and updates, Follow and connect with us on FacebookTwitterand Linkedin

Get the latest updates directly on your mobile, save and send a message at +91-9899909957 on Whatsapp  to start

 

 

author

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *